اهداف و چشم اندازها

مهمترین اهدافی که مجموعه هوانوردی پردیس علم و فناوری یزد در نظر دارد تا بخصوص پس از اتمام پروژه مجموعه هوانوردی در شهر یزد به آن دست یابد، عبارتند از:

1. پرواز تفریحی: بخش هوانوردی پردیس علم و فناوری یزد با توجه به دارا بودن مجوز های لازم و دارا بودن امکانات مناسب، امکان ارائه پروازهای تفریحی با وسایل پروازی فوق سبک از قبیل جایروپلن و هواپیما را دارا است. همچنین می تواند زمینه فعالیت کایت موتوردار، چتربازی، سقوط آزاد، پاراگلاید و پاراموتور و ورزش های هوایی را نیز در مجموعه فرودگاه آموزشی و تفریحی فوق سبک پردیس، بر اساس مقررات، فراهم کند.

2. آموزش خلبانی: مرکز هوانوردی پردیس تصمیم به ارائه آموزش هوانوردی فوق سبک به علاقه مندان این رشته در استان یزد و همچنین استان های مجاور در مجموعه فرودگاهی خود را دارد. این مرکز در نظر دارد علاوه بر آماده کردن فضا، امکانات، تجهیزات لازم جهت آموزش هوانوردی فوق سبک برنامه ویژه ای نیز برای اقامت و آموزش هنرآموزان استان های مجاور مد نظر قرار دهد. از دیگر برنامه های آینده مرکز هوانوردی پردیس، آموزش خلبانی با کایت موتوردار، پاراگلایدر و پاراموتور و ورزش های هوایی است.

3. تولید، فروش و صادرات جایرو پلن: با توجه به اینکه پردیس علم و فناوری یزد دارای نمایندگی انحصاری Tango در ایران است و یک فروند جایروپلن +Tango را در اختیار دارد، تصمیم دارد تا در آینده ای نزدیک اقدام به تولید و مونتاژ این مدل جایروپلن در داخل ایران نماید. همچنین با آموزش و پرورش افراد متخصص در این موضوع، علاوه بر ارایه در داخل کشور امید است تا در کشورهای همسایه نیز بازار فروش خود را گسترش دهد.

4. خدمات ویژه هوایی: خدمات ویژه هوایی: این شرکت در نظر دارد تا پس از اتمام پروژه مجموعه فرودگاهی، شرایط لازم برای استقرار وسایل پرنده فوق سبک در امر خدمات ویژه هوایی زیر را فراهم نماید.

  • حوزه کشاورزی: سم پاشی و بذرافشانی در زمین های زراعی
  • حوزه منابع طبیعی: با توجه به شرایط اقلیمی و منطقه ویژه استان یزد، برنامه خاصی توسط پردیس علم و فناوری یزد با همکاری ارگانهای ذیربط در راستای کنترل عرصه های منابع طبیعی جهت جلوگیری از هرگونه تخریب، تصرف، همچنین پایش و کنترل عرصه های زیست محیطی نظیر سرشماری حیات وحش، امدادرسانی به آنان، شناسایی شکارچیان غیر مجاز، اصلاح و تعمیر چراگاه ها، پرتابه های اطفای حریق، بیابان زدایی، ردیابی آلودگی زیست محیطی، پایش سیستم تصفیه فاضلاب، کارخانجات و صنایع بزرگ و … با استفاده از گشتهای هوایی در نظر گرفته شده است.
  • حوزه صنعت: ارائه خدمات به صنایع نفتی و گازی جهت پایش خطوط و شبکه های انتقال، صنایع مخابراتی جهت کنترل خطوط، صنایع انتقال نیرو برای انتقال سریع کارشناس یا تجهیزات و قطعات خاص و همچنین پایش جهت جلوگیری از سرقت تجهیزات فوق، همچنین نقشه برداری هوایی و تحقیقات ژئوفیزیک از مناطق دورافتاده کشور بدون دسترسی زمینی از طریق گشت هوایی امکان پذیر است.
  • پدافند غیرعامل: تضمین استمرار خدمات رسانی فرودگاه ها جهت مقابله با تهدیدات طبیعی و غیرطبیعی در زمان بحران می تواند اثرات چشم گیری بر کاهش آسیبهای جانی، مالی و روانی ناشی از حوادث داشته باشد. تهدیدات غیرطبیعی (انسان ساز) همواره مسبب بیشترین آسیب ها به زیرساختهای حمل و نقل بوده و دفاع از این تاسیسات و تجهیزات همیشه در اولویت کشورهای مختلف قرار داشته است.
    • خدمات رساني سريع
    • موقعيت جغرافيايي مناسب فرودگاه از لحاظ حضور در مركزيت جغرافيايي كشور
    • امكان استفاده ساير هواپيماهاي كمک رسان از باند فرودگاه

5. ارائه خدمات فرودگاهی: مجموعه فرودگاهی و هوانوردی پرديس توانايي ارائه خدمات آشيانه، تعمير و نگهداري، سوختگيري و استراحتگاه براي هواپيماهاي عبوري و مالكين هواپيماهاي فرودگاههاي یزد و همجوار استان يزد از جمله خراسان رضوي و جنوبي، كرمان، اصفهان، سمنان و فارس را خواهد داشت.