تاریخچه

موسسه پردیس علم و فناوری یزد در سال ۱۳۸۵ با هدف آموزش، پژوهش و فناوری به مدیریت خلبان دکتر اسفندیار اختیاری به ثبت رسید. با توجه به اینکه، این مجموعه در نظر داشت قسمتی از فعالیت خود را به بخش هوانوردی در زمینه پروازهای آموزشی، تفریحی و خدماتی با وسایل پرنده  فوق سبک اختصاص دهد، با تأسیس   “مرکز هوانوردی پردیس” و اخد پروانه فعالیت از سازمان هواپیمایی کشوری در سال ۱۳۹۵ به بخشی از این اهداف نایل آمده است.

بخش هوانوردی این شرکت با در اختیار داشتن چندین فروند وسایل پرنده فوق سبک از جمله: هواپیما فوق سبک، جایروپلن، کایت موتوردار و … و با مجوز پرواز آموزشی، تفریحی و خدماتی از سازمان هواپیمایی کشوری تاکنون عملیات پروازی متعددی را در نقاط مختلف کشور انجام داده است. یکی از این عملیات پروازی، پرواز تفریحی نوروز ۱۳۹۶ در فرودگاه بین المللی یزد است که با استقبال بسیاری رو به رو شد. همچنین، این مجموعه در زمینه آموزش با وسایل پرنده فوق سبک نیز مشغول به فعالیت هست و تا کنون چندین متخصص و خلبان تحت نظر مرکز هوانوردی پردیس آموزش دیده اند.

از دیگر فعالیت این مرکز در زمینه آموزش و پژوهش، می توان به انتشار و بازنشر چندین کتاب تخصصی در زمینه هوانوردی اشاره کرد که یکی از آنها با نام ” اصول پرواز در بالگرد فوق سبک (Gyroplane)” به نویسندگی خلبان دکتر اسفندیار اختیاری است که در سال ۱۳۹۶ به چاپ رسیده است و جلد دوم این کتاب نیز به زودی چاپ خواهد شد.

یکی از اهداف پردیس علم و فناوری یزد، احداث فرودگاه و مجموعه آموزشی و تفریحی فوق سبک با نام مرکز هوانوردی پردیس، در شهر یزد می باشد. با توجه به پتانسیل های اقتصادی و گردشگری استان یزد ،که یکی از مقاصد اصلی گردشگران و توریستها از نقاط مختلف جهان است، این مجموعه در صدد است تا با تاسیس مرکز هوانوردی در شهر یزد، علاوه بر کمک در رشد و توسعه اقتصادی و اجتماعی منطقه، فعالیت خود را گسترش دهد. تا کنون، اقدامات لازم جهت اختصاص زمین برای احداث فرودگاه و هماهنگی با فرودگاه یزد و دیگر ارگان های مربوطه انحام شده و از اواخر سال  ۱۳۹۹ پس از اخذ موافقت اصولی از سازمان هواپیمایی کشوری، اجرای عملیاتی طرح فرودگاه و مجموعه پروازی آموزشی فوق سبک در جاده نصر شهر یزد آغاز گردیده است.

از دیگر دستاوردهای مهم مرکز هوانوردی پردیس می توان به اخذ نمایندگی انحصاری جایروپلن تانگو (Tango) در ایران اشاره کرد و در همین راستا یک فروند جایروپلن +Tango درسال ۲۰۲۲ به مجموعه جایروپلن های مجموعه اضافه گردیده است. این مرکز قصد دارد در آینده ای نزدیک به مونتاژ و ساخت این مدل جایروپلن در کشور بپردازد که قدمی بزرگ در راه گسترش هوانوردی عمومی کشور و تربیت متخصصین مورد نیاز خواهد بود.