پرسش های متداول

به مدیریت و کنترل یک هواپیما و یا بالگرد و به هر حال یک وسیله ی پروازی در یک سورتی پرواز که از لحظه ی ورود به فرودگاه یا مکانی که پرواز انجام می شود و خلبانی و هدایت شیی پرنده که امکان دارد هواپیمای مسافربری در فرودگاه مسافربری و یا خلبانی و هدایت یک جنگنده در یک پایگاه نظامی و شکاری باشد و انجام ماموریت کامل خود یعنی تاکسی کردن و برخواست از زمین و گذشت از مسیر پروازی تعیین شده و فرود یا لندینگ و رساندن مسافران به مقصد و یا انجام کامل ماموریت نظامی در فرودگاه شکاری را شمال می شود.

وسایل پرنده ای که حداکثر وزن برخاست آنها ۶۰۰ کیلوگرم بوده و دارای ۲ صندلی (که شامل صندلی خلبان نیز می شود) باشند ، وسیله پرنده فوق سبک می گویند. از وسایل پرنده فوق سبک به عنوان مثال به هواپیماهای فوق سبک یک و دو نفره، بالگرد فوق سبک(جایروپلن) اشاره کرد.

در این دوره که اولین دوره آموزش خلبانی فوق سبک می‌باشد، دانشجوی خلبانی با گذراندن ۶۰ ساعت کلاسهای تئوری و ۴۰ ساعت پرواز آموزشی پس از موفقیت در آزمون، گواهینامه خود را از سازمان هواپیمایی کشوری خواهد گرفت. با این گواهینامه که بین‌الملی می‌باشد، فرد می‌تواند خود به تنهایی در محدوده فرودگاه با هواپیما پرواز کند.

مدت این دوره حداقل ۳ ماه می باشد.

شرایط داوطلب

  •  داشتن حداقل ۱۸ سال سن
  • داشتن حداقل مدرک تحصیلی دیپلم
  • تایید سلامت کامل جسمی که از طرف پزشک معتمد سازمان هواپیمایی صورت می‌گیرد

در این دوره مهمترین شرط، داشتن گواهینامه UL-PPL می باشد. فرد با گذراندن ۶۰ ساعت کلاس‌های تئوری و ۱۵۰ ساعت پرواز آموزشی، پس از قبولی در آزمون نهایی موفق به اخذ گواهینامه خلبانی UL-CPL می‌گردد که با این گواهینامه افراد می‌توانند در آسمان کشور پرواز نمایند و یک نفر را نیز به عنوان مسافر و یا همراه با خود داشته باشند.

این دوره حداقل ۶ ماه به طول می انجامد.

شرایط داوطلب

  • داشتن گواهینامه UL-PPL
  • تایید سلامت کامل جسمی و روحی از طرف پزشک معتمد سازمان

پس از گرفتن گواهینامه بین المللی هواپیمای ( Ultralight ) قادر خواهید بود در کلیه سایتهای پروازی در هر جای دنیا پرواز کنید.

دندان پر کرده و یا عینک به هیچ وجه و در هیچ کجای دنیا مانع آموزش خلبانی  نیست. هر چند کور رنگی میتواند مشکل ساز باشد این روزها، شماره عینك و آستیگمات بودن چشم در آموزش خلبانی مشكلی ایجاد نمی‌كند. تست پزشکی قبل از سرمایه گذاری در این رشته به علاقه مندان توصیه میشود.

اندازه قد خلبانان نباید از ۱۶۵ سانتیمتركمتر باشد و وزنشان نیز نباید از مقدار متناسب با قدشان بالاتر برود. تست پزشکی قبل از سرمایه گذاری در این رشته به علاقه مندان توصیه میشود.

میزان اعتبار آزمایشات قبل ازصدور تاییدیه پزشکی هوانوردی یک ماه می باشد و مدت اعتبار آن پس از تاییدیه پزشک هوانوردی به سن افراد ارتباط دارد.

دانشجویان پس از پایان دوره های خلبانی برای دریافت گواهی نامه به سازمان هواپیمایی کشوری معرفی خواهند شد پس از موفقیت در آزمون سازمان هواپیمایی، گواهی نامه بین المللی توسط سازمان  هواپیمایی کشوری برای دانشجو صادر خواهد شد.

ابتدا دانشجو بایستی فرم پزشکی مهر وامضا شده  از مرکز آموزش هوانوردی مورد نظر دریافت نموده و پس از مراجعه به مرکز AMC برنامه ای به شما داده می شود.

تماس با واحد آموزش مركز هوانوردي پرديس و سپس مراجعه به آدرس زير

آدرس مرکز معاینات پزشکی :

تهران _ شهرك قدس، بلوار شهيد دادمان،انتهاي بلوار درختي، پلاك ۱  درمانگاه فوق تخصصي تابان
شماره تماس: ۸-۲۲۳۷۷۲۵۱ داخلي ۲۵۰
ساعت پذیرش در درمانگاه فوق تخصصي تابان :
شنبه تا چهارشنبه تا ساعت ۱۰:۳۰
پنجشنبه ها تا ساعت ۹:۳۰

مركز پزشكي آدرس تلفن
درمانگاه فوق تخصصي تابان شهرك قدس، بلوار شهيد دادمان،انتهاي بلوار درختي، پلاك ۱ ۸-۲۲۳۷۷۲۵۱

داخلي ۲۵۰

 

بيمارستان راضيه فيروز كرمان

 

كرمان، خيابان استاد مطهري غربي

 

۲۲۲۸۴۸۴-۰۳۴۱

 

بيمارستان MRIشيراز شيراز، اتوبان چمران ۶۲۸۴۴۱۱-۲۰
 

درمانگاه شبانه روزي شهيد دكتر چمران

 

مشهد مقدس ، بلوار معلم ،

مقابل پمپ بنزين

 

۶۰۶۵۱۵۷ (۶ خط)